Modrá je mrtvá? Černou nebo průhlednou?

06.07.2016 14:00

Aktualizováno 6.7.2016: I my jsme již vyměnili naši černou za průhlednou. Rodinka si po pár dnech opravdu pochvalovala, že voda je teplejší i ve dnech, ve kterých se jim dříve do vody nechtělo. Má to jedinou nevýhodu. Jak se pořád zajímali o teplotu vody, nakonec rozbili teploměr, takže dnešní teplotu říci nemohu.Předešlé dny jsme měli 26-27 °C a bazén byl celé odpoledne vždy odkrytý. Přestože dnes u nás fouká a teplo moc není, kluci se koupají. Přejeme i Vám krásné léto.

Ne, nebavíme se o spodním prádle. Právě zuří bitva o barvu solárních bazénových plachet naplno.

   

V nabídce tradičních bazénových firem  a e-shopů s tímto sortimentem najdete klasické modré bublinkové solární plachty. Minulé roky rostly prodeje černých solárních plachet. Není to ale ve skutečnosti slepá ulička?

Jasně, že odborníci namítnou, že černá přitahuje teplo. Vzduchové bublinky se tak ohřívají a předávají teplo do vody v bazénu. Ale to je právě zřejmě ta slepá ulička. Voda se ohřívá pouze přestupem od plachty. Nemůže zde působit skleníkový efekt.

Když Vám pálí slunce do oken a zatáhnete černé závěsy, co se stane? Vzduch v místnosti zůstane chladný, i když je závěs od slunce rozpálený. To samé se stane s Vaším bazénem, když na hladinu položíte NEPRŮHLEDNOU, modrou nebo černou solární plachtu. Voda pod černou plachtou se ohřeje přestupem tepla. Vznikne vám pár cm pod hladinou teplá vrstva. Je potřeba zajistit cirkulaci vody.

  

Co je vlastně ten skleníkový efekt?

Funguje u polykarbonátových zastřešení. Představte si v následujícím odstavci místo vzduchu pod zastřešením "vodu v bazénu".
Jedná se o efekt, při kterém dochází k přeměně slunečního záření na teplo. Spolu s viditelnými slunečními paprsky prostupuje sklem i krátkovlnné záření. Toto záření je absorbováno podlahou nebo zdí. Dochází zde tedy k akumulaci tepelné energie. Ta je pak ve formě již dlouhovlnného záření vyzařována zpět do zaskleného prostoru. Dlouhovlnné tepelné záření však již nemůže proniknout přes zasklenou plochu přímo ven. Odráží se od ohřátých skleněných stěn zase zpět do interiéru a tím se teplota uvnitř zaskleného prostoru zvyšuje. To platí po celou dobu kdy slunce svítí nebo je venku tepleji než uvnitř. Tento efekt omezeně platí i při tzv. difuzním slunečním záření (rozptyl slunečního záření v atmosféře při zamračených dnech).

A co bezpečnost bazénů s těmito plachtami?

Pod modrou a barevnou plachtu nevidíte. Pokud Vám pod ni spadne např. dítě nebo Váš mazlíček, neuvidíte je. Budete je hledat všude okolo bazénu, ale pod plachtou ne. Naštěstí jsem to zažil pouze, když se můj syn při hře na schovávanou pod tuto plachtu v bazénu pouze schoval. Byl to hloupý žert. V případě tonutí by to byla již tragédie. Pod transparentní plachtu vidíte.

Kde ale najít transparentní solární plachty popřípadě více informací?

Otevřel jsem na toto téma diskusi odborníků na LinkedIn. Mezi českými odborníky se jich moc zatím nenašlo, ale celosvětová diskuse v angličtině se začíná pěkně rozjíždět. A zatím to opravdu vypadá na sice pomalé, ale jisté body pro průhlednou plachtu. Vypadá to, že ve světě jsou opravdu o kus dále.

Na co si dát ale pozor!!! Není plachta jako plachta.

Diskuse samozřejmě vyvolala ohlas a informace z mého webu postupně přebírají i jiná media, ale i prodejci ( někdy i slovo od slova a bez mého souhlasu. Ne každá průhledná plachta je ta pravá solární transparentní, o které se zmiňuji. Pozor ať nemáte doma nakonec obyčejnou bublinkovou folii na balení zboží!

Průhledné solární plachty, které jsou v tomto článku zmiňovány najdete na www.cornisun.cz.

8 mýtů o solární bublinkové plachtě a jejím využití na bazénu

Tyto mýty najdete na stránkách www.cornisun.cz

A jak jsem na tom já?

Solární plachtu používají naši kluci u svých prarodičů na nadzemním bazénu Swing 3,6 m. Klasická modrá dosloužila. Tak co takhle otestovat tuto sezonu jak černou tak průhlednou? Ideální by bylo mít tyto va stejné bazény vedle sebe. Ale nějak to vymyslíme i s tím jedním. Nakonec manželka bude stejně lepší indikátor teploty než teploměr.

Aktualizace z 01/2016: Bohužel jsem test se 2 identickými bazény s 2 různými plachtami nerealizoval. Prostě bych musel koupit další bazén, další plachtu a pak mi došlo, že i identickou filtraci. A zabrat místo na zahradě ( ne že bych ho neměl).A navíc léto 2015 bylo extrémně teplé. Alespoň Vám ale zpřístupním test měření v bazénu s průhlednou plachtou Cornisun. Výsledky měření najdete zde.

Zpět

Chcete mít teplou vodu nejenom v bazénu?

Mrkněte na nejnovější solární sprchy z Ekupectví.

zastreseni bazenu eBook 

Proč má být u bazénu sprcha

© www.zastresenibazenu.info

Autor: Ing. Jan Šesták - nezávislý odborník na zastřešení bazénů

TOPlist
DOPORUČUJEME: Parfemy.cz | Hodinky.cz | Krasa.cz | Prozdravi.cz | Sperky.cz | Nakupnicentrum.cz